KIM JEST SPECJALISTA SEO?

Jeżeli wylądowałeś na tej stronie zapewne szukasz odpowiedzi na pytanie kim jest specjalista SEO?Stworzenie krótkiej definicji tego zajęcia  wydaję się dość trudne. W dużym skrócie mówiąc, Specjalista ds. Optymalizacji wyszukiwarek analizuje strony internetowe, oraz wdraża odpowiednie zmiany w witrynach internetowych, dzięki czemu są one zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Prowadzić ma to do maksymalizacji ruchu organicznego (niepłatnego) poprzez poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Mówiąc najprościej, zadaniem specjalisty SEO jest sprawienie, by Twoja witryna pojawiła się na szczycie wyników wyszukiwania. Jednakże takie definicje w najmniejszym stopniu nie opisuję tego czym tak naprawdę jest to zajęcie. SEO specjalista jest to osoba która będzie w stanie zaplanować i zapewnić pomyślną realizację kampanii SEO i content marketingowych (obejmujących techniczne SEO, optymalizację na stronie, tworzenie treści, zasięg i PR).
Potrafi ona również odpowiednio się komunikować i raportować swoje zadania.Upewni się też, że projekty są dostarczane na czas i zgodnie z budżetem poprzez realizację własnych zadań oraz inteligentne delegowanie.

Jednak jest to już po cześci odpowiedź na pytanie co tak naprawdę co robi specjalista SEO.

CO ROBI SPECJALISTA SEO?

Podstawowym celem specjalisty ds. SEO jest to samo, co w przypadku każdego specjalisty od marketingu – zwiększenie sprzedaży w kanale internetowy dla przykładowego przedsiębiorstwa. Oczywiście jak w każdym zawodzie osoba taka powinna posiadać odpowiednie umiejętności specjalisty seo.

JAKIE SĄ UMIEJĘTNOŚĆ SPECJALISTY SEO?

Nie rozdrabniając się na szczegółowe zadania specjalisty seo, możemy tu wyróżnić podstawowe cechy jakich należy się doszukiwać podczas  zatrudniania specjalisty seo.

 • Umiejętności techniczne i programistyczne
 • Umiejętności analityczne
 • Determinacja, motywacja i zdolność do adaptacji
 • Konsekwentność i systematyczność

Jeżeli chcielibyśmy umiejętności seo specjalisty rozbić na większe szczegóły na pewno było by to:

 • Zaawansowana bądź biegła znajomość HTML, CSS i JavaScript
 • Znajomiość zagadnie związanych funkcjonowaniem stron internetowych z szczególny uwzględnieniem baz danych, renderowania, przesyłania;
 • Dokładne rozumienie różnych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress, Drupal i Magento, Presta oraz popularnych SASów;
 • Biegłość we wszystkich programach SEO (Screaming Frog, DeepCrawl, SEM Rush, AWR itp.)
 • Zaawansowane umiejętności w programie Microsoft Excel (np. VLOOKUPS, tabele przestawne, zaawansowane formuły)
 • Bardzo biegły w Google Analytics, Google Search Console i Google Tag Manager.
 • Doskonałe umiejętności organizacyjne i zarządzania czasem,

JAK ROZPOZNAĆ DOBREGO SPECJALISTE SEO?

[table id=5 /]

JAKIE SĄ ZADANIA SPECJALISTY SEO?

Ekspert SEO przez całe życie uczy się swojego rzemiosła, ponieważ zasady i wymagania związane z tym zawodem są w stanie ciągłej ewolucji. Należy również pamiętać, że zadania jakie przed nimi stają różnią się w przypadku specjalizacji oraz poziomu doświadczenia. Czym innym zajmuję się seo technical manager a czym innym junior seo outreach specialist. Ja takiego podziału nie zastosowałem, i wybrałem najczęściej spotykane taski związane z codzienną pracą pozycjonera.

 • Tworzenie audytów oraz wdrażanie odpowiednich poprawek

(wdrażanie i optymalizacja tytułów, meta tagów, opisów, odpowiednie przekierowania adresów URL, obsługa błedów strony);

 • Kreowanie odpowiednie struktury serwisu oraz praca nad przyjazna nawigacją
 • Współpraca z działem odpowiedzialnym za content (wdrażanie contentu na strona oraz jego optymalizacja). Bardzo ważnym aspektem jest tu seo copywriting.
 • Tworzenie strategii Link Buildingowych;
 • negocjowanie umów z agencjami i sprzedawcami;
 • Tworzenie raportów SEO;
 • Zarządzanie zespołem;
 • Analiza konkurencji oraz efektywności prowadzonych działań;

JAK ZOSTAĆ SPECJALISTĄ OD SPRAW SEO?

Kariera SEO Specjalisty to dobry wybór dla osób, które są techniczne i mają doskonałe umiejętności analityczne i marketingowe niezbędne do pracy w tym jakże ciekawej pracy. Kariera SEO Specjalisty to dobry wybór dla osób, które są techniczne i mają doskonałe umiejętności analityczne i marketingowe niezbędne do pracy w tym jakże ciekawym zawodzie. Z perspektywy historycznej jest to bardzo młody zawód. W dodatku, nie jest on również mocno związany z jedną z dziedzin naukowych. Wiele osób klasyfikuję go jako dziedzina marketin, inni wiążą go z informatyką. By w dzisiejszych czasach rozpocząć przygodę z SEO należy przede wszystkim przyswoić sobie podstawową wiedzę związaną z działaniem wyszukiwarek. Do tego potrzebna jest ponadpodstawowa znajomość zagadnień informatycznych związanych z tworzeniem stron internetowych, funkcjonowanie skrytpów, funkcjonowanie robotów google’a.

 • Edukacja
 • Doświadczenie zawodowe
 • Samokształcenie

Istnieje również wiele sprzecznych opinii dotyczących najbardziej skutecznych praktyk SEO, ponieważ nikt tak naprawdę do końca nie zna algorytmów Google. Skuteczne wykonywanie zadań związanych z SEO wymaga również od praktyków dobrego pomysłu na to, jak badać i analizować witryny, by móc zobaczyć wyniki swoich wysiłków.

JAKIE SĄ SPECJALIZACJĘ?

 • SEO Manager (Specjalista od zarządzania zespołem SEO),
 • SEO Account Specialist (Opiekun klienta SEO),
 • SEO Technical Analyst / SEO Analyst (Specjalista SEO od spraw technicznych),
 • SEO Link Building Specialist / SEO Outreach Specialist (specjalista SEO od linkbuldingu),
 • SEO Content Specialist (specjalista SEO od spraw kontentu),
 • SEO Ecommerce Specialist (specjalista SEO – Ecommerce).

JAKIE WYKSZTAŁCENIA POSIADA SPECJALISTA OD POZYCJONOWANIA?

Najczęście spotykanym wykształceniami są:

 • marketing
 • informatyka
 • public relations
 • dziennikarstwo

JAKIMI NARZĘDZIAMI POSŁUGUJĘ SIĘ SPECJALISTA SEO?

By odpowiednio wykorzystać swój potencjał każdy profesjonalista SEO musi być uzbrojony w odpowiedni zestaw narzędzi. Można je podzielić na kilka kategorii, a same narzędzia specjalisty SEO mogą się bardzo różnić. Podzielić je można na narzędzia do analizy backlinków, analizy technicznej, narzędzia wspierające reaserch słów kluczowych oraz do analizy potencjału oraz konkurencji.

[table id=6 /]

CZYM JEST SEO COPYWRITNG?

SEO copywriting polega na tworzeniu użytecznych, atrakcyjnych i wartościowych treści, które są skierowane na konkretne słowa kluczowe. Zwiększa to autorytet treści i jej trafność oraz poprawia jej pozycję w Google dla wybranych słów kluczowych. SEO copywriting pomaga kierować reklamy do klientów i rozwiązywać ich specyficzne problemy za pomocą dobrze spreparowanych treści.

5 thoughts on “KIM JEST SPECJALISTA SEO?

 1. W jaki sposób mierzone są efekty działań specjalisty do pozycjonowania?

 2. Prawidłowy pomiar sukcesu kampanii SEO może się znacznie różnić w zależności od rodzaju działalności. Wyróżnić jednak należy trzy kluczowe wskaźniki (KPI), które należy zawsze brać pod uwagę przy mierzeniu skuteczności są tą: wzrostu ruchu organicznego, wzrost pozycji oraz wzrost potencjalnej widoczności oraz wzrost ilości konwersji.

 3. Przeglądaj oferty na takich portalach jak pracuj.pl oraz bacznie obserwuj grupy na fb. Staże i praktyki nie wymagają doświadczenia. Roześlij swoje CV do agencji w okolicy. Zazwyczaj liczy się: zaangażowanie, pozytywne nastawienie i chęć rozwoju w branży SEO.

 4. Dzień dobry,

  dużo osób nie daje się przekonać, że e-mail marketing to efektywna forma reklamy i… wiele osób popełnia DUŻY błąd. Taka reklama produktów i usług oceniana jest za najskuteczniejszą przez ponad 60% specjalistów od reklamy internetowej.

  Jeśli jeszcze jej Państwo nie sprawdzili, to naprawdę warto to zrobić. Specjalizujemy się w e-mail marketingu i z dużą przyjemnością przedstawię szczegóły oferty. Jeśli chcą je Państwo usłyszeć – proszę o odpowiedź na tę wiadomość (najlepiej podając numer telefonu kontaktowego).

  Zapraszam do rozmowy.
  Anna Sielnicka – tel.: 792-519-647
  [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.